Okrągła podkładka na stół na szydełku - jak zrobić?

person Utworzony przez: Montsi.pl list W: Wzory na szydełko Dn: favorite Odsłon: 99637

okrągła podkładka na stół ze sznurka jak to zrobić

Podkładka na stół na szydełku - jak zrobić?

Podkładki pod talerze i kubki zadomowiły się w naszych domach. Super! Chronią obrus przed poplamieniem, stół przed odparzeniem albo po prostu sobie leżą i wyglądają. Ja używam ich pod doniczki i ciężkie donice, żeby nie uszkodzić parapetów lub podłogi. Nasze koty korzystają z nich jako podkładki pod kota, jakżeby inaczej. O tym napiszę na pewno innym razem.

Wracając do tematu, podkładki oczywiście mogą mieć różne kształty, rozmiary, wzory i kolory. Mogą też być wykonane z różnych materiałów, ale nie o tym będzie ten wpis.

Dzisiaj podsunę Wam pomysł na oryginalne, okrągłe podkładki. Wykonamy je ręcznie na szydełku z grubego bawełnianego sznurka o średnicy 5 mm z poliestrowym rdzeniem. Sznurek bawełniany będzie w modnym kolorze, a podkładka będzie nawiązywać do stylu boho.

Sznurek do rękodzieła i szydełko

Aby wykonać podkładkę na szydełku, potrzebne jest oczywiście szydełko. Jako że sznurek jest gruby, potrzebujemy dość grubego szydełka. Dla sznurka bawełnianego o średnicy 5 mm proponuję szydełko 9 mm lub jeżeli ktoś woli w numerach amerykańskich US 13. Możemy zastosować szydełko o średnicy 10 mm (US 15) albo 8 mm (US 11), ale otrzymamy odpowiednio splot luźniejszy bądź bardziej zwarty.

Efekt, który mnie satysfakcjonuje w tym wzorze i który widzicie na zdjęciach, otrzymałam szydełkiem 9 mm. Zachęcam do eksperymentowania z grubościa szydełka to zawsze dostarcza doświadczeń i nowych umiejętności.

Materiał z którego wykonamy podkładkę to 5 mm sznurek bawełniany do rękodzieła. Popularny materiał, który idealnie sprawdzi się w takim projekcie.

Sznurek jest tak naprawdę plecionką z bawełnianej przędzy wykonaną wokół miękkiego, poliestrowego rdzenia. Przyjemnie pracuje się ze sznurkiem na szydełku, drutach czy też ręcznie przy zaplataniu go metodą macrame. Występuje w wielu pięknych kolorach. W naszym sklepie mamy tych kolorów ponad 40. Zachęcam, żebyście zajrzeli i wybrali coś dla siebie. Jeżeli do tej pory nie wykonywaliście nic ze sznurka, to serdecznie polecam. Wypróbujcie go koniecznie. Przedmioty z niego wykonane wyglądają świetnie, zachowują swój kształt, można je prać tak jak zwykłą bawełnę i są dość wytrzymałe. Podkładki wykonane ze sznurka są grube, mięsiste, doskonale spełniają swoją funkcję.

Do wykonania naszego projektu wybrałam sznurek w kolorze zielonej butelki. Kolor jak najbardziej na czasie. Możecie oczywiście wykonać podkładki w każdym kolorze, który Wam się spodoba. Zachęcam także do wykonania kompletu podkładek składających się z kombinacji kilku kolorów. Dobrym pomysłem będzie również połączenie różnych kolorów w jednej podkładce. Proponuję wybrać 3 kolory, które do siebie pasują i połączyć w kolejnych rzędach. Wymaga to trochę więcej pracy, ale efekt będzie znakomity.

Mamy szydełko i sznurek bawełniany. Zaczynamy!

okragla-podkladka-na-stol-na-szydelku-jak-zrobic-sznurek-bawelniany-szydelko-9mm

Magiczne koło - początek podkładki na stół

Rozpoczniemy od magicznego koła. Stworzy ono podstawę pierwszego rzędu i będzie środkiem podkładki.

Są różne metody wykonania magicznego kółka. Na pewno każdy ma swoją ulubioną. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem, zapraszam do instrukcji jak zrobić magiczne kółko na szydełku.

okragla-podkladka-na-stol-na-szydelku-jak-zrobic-magiczne-kolo-na-szydelku

fot. magiczne kółko

Rząd pierwszy (pierwsze okrążenie)

W pierwszym rzędzie w magiczne kółko (w jego środek) wykonujemy 8 półsłupków (ang. 8 single crochet skrót. 8 sc).

Następnie zaciskamy magiczne koło najmocniej jak to możliwe, aby dziurka w jego środku była bardzo mała i nie było jej widać.

Pierwsze okrążenie zamykamy poprzez wykonanie oczka zamykającego (oczka ścisłego, ang. slip stitch - sl st), ale od tyłu oczka przerabianego.

Zdejmujemy oczko z szydełka i wbijamy szydełko w pierwszy półsłupek tego rzędu, od tyłu robótki. Zakładamy porzucone oczko na szydełko i przeciągamy sznurek na tyły robótki, ściągamy mocno i wykonujemy oczko łańcuszka, które zamknie nam rząd.

Sposób wykonania pierwszych półsłupków rząd pierwszy

fot. trzy półsłupki na magicznym okręgu

Pierwsze okrążenie 8 półsłupków w magiczne kółko

fot. pierwsze okrążenie - 8 półsłupków wykonanych w magiczne kółko i zaciśniętych

Rząd drugi (drugie okrążenie)

[Uwaga na poziome kreseczki!] W drugim okrążeniu (i każdym gdzie tak zaznaczono) będziemy inaczej wbijać szydełko, aby uzyskać poziomą linię z półsłupków poprzedniego rzędu, dlatego bądźcie czujni!

W tym okrążeniu w każdy półsłupek poprzedniego rzędu (mieliśmy przypomnę 8 półsłupków), wykonujemy dwa półsłupki w tylne dwa oczka słupka z poprzedniego rzędu tzw. BLO (back loop only) trochę zmodyfikowane [***].

2 półsłupki x 8 daje nam w tym rzędzie 16 półsłupków (ang. 2 sc x 8 = 16 sc)

Szydełko w tym rzędzie wbijamy od góry w środek oczka oraz pod poprzeczną belkę z tyłu robótki (BLO). Starałam się to pokazać na zdjęciu poniżej. Cyfry 1 i 2 pokazują pod które oczka trzeba wbić szydełko.

Robimy tak z dwóch powodów. Po pierwsze efekt, który chcemy uzyskać. W ten sposób powstanie nam pozioma linia "kreseczek", z oczek z pierwszego okrążenia, co stworzy nam ciekawy efekt wizualny.

Pod drugie aspekt techniczny: musimy przerobić półsłupek przez dwa oczka tylne, aby nie powstała zbyt duża dziura pomiędzy rzędami (chyba że chcecie akurat taki efekt uzyskać). Wypróbujcie jak to wychodzi tradycyjnie, a jak według tych szczególnych instrukcji.

okragla-podkladka-na-stol-na-szydelku-jak-zrobic-rzad-drugi

Mamy więc 16 półsłupków (czyli 8 × 2 półsłupki w każde oczko).

Kończymy okrążenie oczkiem ścisłym (oczkiem zamykającym sl st czyli slip stitch). Wbijamy szydełko w pierwszy półsłupek tego rzędu tradycyjnie (od przodu) i przeciągamy sznurek przez oczko znajdujące się na szydełku w miarę ściśle, żeby zamknąć rząd. Gotowe.

[***] Wykonywanie okrągłych projektów na szydełku to czysta matematyka. Żeby okrąg nam się ładnie rozrastał od środka, najlepiej trzymać się zasady, że w poszczególnych okrążeniach liczba oczek musi być podzielna przez liczbę oczek początkowych :). Ha, ale napisała!? Już wyjaśniam.

Jeżeli w naszym przykładzie mamy 8 początkowych oczek (8 półsłupków) to w każdym następnym rzędzie musi być wielokrotność liczby osiem. Dlatego w drugim okrążeniu mamy oczek 16 (16 półsłupków). W kolejnych rzędach będziemy dodawać liczbę 8 lub przerabiać dokładnie taką samą liczbę oczek, ale zawsze będzie ona podzielna przez liczbę oczek początkowych.

Na początku robótki obwód nam się bardzo zwiększa, ale im większe koło, tym mniej oczek trzeba będzie dodawać, aby nasz brzeg nie pofalował. Sposobem, aby tak się nie stało, jest powtórzenie w kolejnym rzędzie liczby oczek rzędu poprzedniego, aby ustabilizować obwód robótki.

Tak jak napisałam to czysta matematyka. Może dla osób początkujących wydać się to skomplikowane, ale uwierzcie na słowo, że z każdym wykonanym projektem nabierzecie własnego doświadczenia.

Wracamy do podkładki ze sznurka. W drugim okrążeniu podwajamy liczbę półsłupków i tworzymy "kreseczki" poprzez przerabianie półsłupków w dwa tylne oczka półsłupka z poprzedniego rzędu.

Sposób wykonania półsłupków w rzędzie drugim

fot. rząd drugi - wykonujemy 2 półsłupki w każdy półsłupek niższego rzędu - Uwaga na kreseczki!

Drugi rząd podkładki na stół zakończony

fot. drugi rząd podkładki zakończony!

Rząd trzeci

Wykonujemy 2 oczka łańcuszka i będziemy je liczyć jako pierwszy słupek tego rzędu. Tak, słupek, bo w tym okrążeniu będziemy wykonywać same słupki, czyli po angielsku double cochet (w skrócie dc).

Następnie w to samo oczko, w które wykonywaliśmy oczko ścisłe w poprzednim rzędzie, wykonujemy kolejny słupek tj. 1 dc. Dalej wykonujemy 2 słupki w każde oczko półsłupka z poprzedniego rzędu.

W poprzednim rzędzie mieliśmy 16 półsłupków (16 sc), a więc po zakończeniu okrążenia powinniśmy mieć 16 × 2 słupki, czyli 32 słupki (16 × 2 dc = 32 dc).

Po zakończeniu tego okrążenia zauważymy, że z każdego oczka poprzedniego rzędu "wychodzą" dwa słupki i tworzą nam literkę "V". Słupki wykonujemy tradycyjnie, nie pozostawiamy poziomej kreseczki. Kończymy rząd wykonując oczko zamykające (oczko ścisłe - sl st) od tyłu robótki tak jak w rzędzie pierwszym.

Jak wykonać początek trzeciego okrążenia podkładki na stół

fot. początek trzeciego okrążenia - 2 oczka łańcuszka liczymy jako pierwszy słupek!

Trzecie okrążenie podkładki na stół

fot. trzecie okrążenie podkładki zakończone - 32 słupki (32 double crochet)

Rząd czwarty

[Uwaga na kreseczki!]

W tym rzędzie wykonamy 1 półsłupek (1 sc) w każdy słupek poprzedniego rzędu w jego dwa tylne oczka (BLO).

A więc nie będziemy zwiększać liczby oczek w tym okrążeniu! Po przerobieniu tego okrążenia powinniśmy mieć w tym okrążeniu 32 półsłupki (32 sc).

W tym rzędzie wykonujemy półsłupki tak jak w drugim rzędzie w środek oczka i przez tylne poziomo oczko, czyli przez 2 tylne oczka słupka z poprzedniego rzędu (BLO), tak aby przednie oczko stworzyło nam poziomą kreskę.

Kończymy okrążenie, wykonując oczko zamykające (oczko ścisłe - sl st) tradycyjnie od przodu.

Jak wykonać początek czwartego okrążenia podkładki na stół

fot. tak wygląda początek czwartego okrążenia

Rząd czwarty podkładki ze sznurka jak wykonać

fot. czwarte okrążenie podkładki - 32 półsłupki (32 single crochet) i widoczne "kreseczki" w poprzednim rzędzie

Rząd piąty

Wykonujemy 2 oczka łańcuszka i liczymy je jako pierwszy słupek tego rzędu (1 dc - double crochet)Dokładnie w to samo oczko wykonujemy kolejny słupek (1 dc).

Następnie w kolejne oczko wykonujemy 1 słupek. Od tego momentu będziemy powtarzać sekwencję 2 słupki, 1 słupek jeszcze 15 razy.

W poprzednim (piątym) rzędzie mieliśmy 32 półsłupki (32 sc), a teraz co drugi słupek przerabiamy podwójnie, czyli na koniec rzędu powinniśmy mieć 48 słupków tj. 16 x (2 dc + 1 dc) = 48 dc.

Dodaliśmy w tym rzędzie 16 słupków (16 dc). Kończymy okrążenie oczkiem ścisłym (oczko zamykające - sl st) od tyłu, tak jak w pierwszym rzędzie.

Jak wykonać piąty rząd podkładki ze sznurka

fot. w rzędzie piątym wykonujemy na zmianę 2 słupki lub 1 słupek - na zdjęciu literka "V" to 2 słupki.

Rząd piąty podkładki ze sznurka jak wykonać

fot. piąty rząd podkładki - 16 x (2 słupki + 1 słupek) = 48 słupków (48 double crochet)

Rząd szósty

[Uwaga na kreseczki!]

Tak jak w rzędzie czwartym wykonujemy 1 półsłupek (sc) w każdy słupek poprzedniego rzędu w jego dwa tylne oczka (BLO). Razem 48 półsłupków (48 sc).

Półsłupki wykonujemy w dwa tylne oczka, aby uzyskać poziomą kreskę ze słupków poprzedniego rzędu. Kończymy okrążenie oczkiem zamykającym (ścisłym - sl st) od tyłu tak jak w pierwszym rzędzie.

Szósty rząd podkładki ze sznurka jak wykonać

fot. w rzędzie szóstym wykonujemy półsłupki - razem 48 półsłupków (48 single crochet)

Rząd szósty podkładki ukończony

fot. szósty rząd podkładki wykonany półsłupkami - widać poziome kreski rzędu poprzedniego

Rząd siódmy

[Uwaga na kreseczki!]

W tym okrążeniu będziemy wykonywać oczka ścisłe przez dwa tylne oczka poprzedniego rzędu (BLO), aby uzyskać kolejną linię poziomych kreseczek.

Wykonujemy 1 oczko ścisłe (z ang. slip stitch, czyli 1 sl st) w każdy półsłupek poprzedniego rzędu.

Oczko ścisłe lub oczko zamykające, to takie oczko łańcuszka, ale wykonane z zahaczeniem o oczko poprzedniego rzędu. Aby wykonać oczko ścisłe w naszym rzędzie, wbijamy szydełko w środek półsłupka poprzedniego rzędu i jego tylne oczko (pozioma kreska z tyłu robótki), a następnie przeciągamy sznurek przez te oczka i przez oczko, które mamy na szydełku.

Razem 48 oczek ścisłych (48 sl st).

Kończymy oczkiem ścisłym (zamykającym - sl st) od tyłu tak jak w pierwszym rzędzie.

Siódmy rząd podkładki ze sznurka jak wykonać

fot. okrążenie siódme - wykonujemy tylko oczka ścisłe z ang. slip stitch

Siódme okrążenie podkładki ukończone

fot. Siódme okrążenie wykonane oczkami ścisłymi - widać poziome kreski rzędu poprzedniego

Rząd ósmy

[Uwaga na kreseczki!] 

Zbliżamy się do końca naszego projektu.

W rzędzie ósmym wykonujemy 1 półsłupek (sc) w każde oczko ścisłe poprzedniego rzędu. Wykonujemy je również przez 2 oczka (BLO) tak, aby uzyskać poziomą kreskę z poprzedniego rzędu oczek ścisłych.

Razem w tym okrążeniu będzie 48 półsłupków (48 sc). Kończymy okrążenie oczkiem zamykającym (ścisłym - sl st) tradycyjnie od przodu.

okragla-podkladka-na-stol-na-szydelku-jak-zrobic-rzad-okrazenie-osme

Rząd dziewiąty (lamówka)

Ostatnim rzędem naszego projektu będzie lamówka.

Lamówkę, czyli wykończenie podkładki wykonujemy w odwrotną stronę, niż przerabialiśmy do tej pory oczka w kolejnych okrążeniach. Standardowo przerabiamy kolejne oczka na lewo od szydełka i przesuwamy się w lewo. Lamówkę będziemy wykonywać odwrotnie. Będziemy przerabiać oczka na prawo od szydełka i będziemy przesuwać się w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Zaczynamy od 1 oczka łańcuszka (z ang. chain - 1 ch), następnie wbijamy szydełko w pierwsze oczko poprzedniego rzędu po prawej stronie szydełka (cofamy się), przeciągamy sznurek przez to oczko, a następnie przez oczko znajdujące się na szydełku, po czym wykonujemy 1 oczko łańcuszka (1 ch).

Powtarzamy te czynności przez kolejne oczka w prawą stronę (do tyłu).

Powtórzmy, żeby się utrwaliło: wbijamy szydełko w pierwsze po prawej stronie od szydełka oczko poprzedniego rzędu, przeciągamy sznurek przez to oczko, a następnie przez oczko znajdujące się na szydełku i wykonujemy 1 oczka łańcuszka. Powtarzamy dookoła, aż do ostatniego oczka w poprzednim rzędzie. Kończymy nie wykonując ostatniego oczka łańcuszka. Poniżej znajdziecie krótki filmik, który pokazuje dokładnie jak wykonać lamówkę.

Jak wykonać ostatni rząd podkładki ze sznurka

fot. rząd dziewiąty ostatni - podkładkę wykańczamy lamówką

Ostatni rząd podkładki jak wykonać

fot. dziewiąte okrążenie - lamówkę wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara (czyli odwrotnie niż wykonywaliśmy kolejne rzędy podkładki) 

Zakończenie 

Obcinamy sznurek ok. 10 cm od ostatniego oczka, przeciągamy obcięty koniec przez ostatnie oczko i przeplatamy końcówkę sznurka z tyłu robótki przez tylne oczka, aby ukryć koniec sznurka. Tak samo postępujemy z początkiem sznurka znajdującym się w okolicach pierwszego rzędu robótki. Przeplatamy sznurek przez tylne oczka tak długo, aż go ukryjemy i mamy pewność, że nie wyplącze się podczas używania podkładki. W instrukcjach w języku angielskim spotkamy zwrot "weave in ends" to znaczy zakończenie robótki metodą tkania, czyli właśnie przeplatania przez kolejne oczka.

Dotarliśmy do końca. Jeżeli podążaliście za instrukcjami, właśnie wykonaliście własnoręcznie okrągłą podkładkę w stylu boho. Mam nadzieję, że wzór Wam się podoba i zainspiruje Was do wykonywania podkładek ze sznurka w swoich ulubionych kolorach.

Dajcie znać czy tutorial Wam się podoba i czy był przydatny. Piszcie także, jeżeli macie pytania lub wątpliwości. Z przyjemnością odpowiem na Wasze pytania. Jeżeli chcecie pochwalić się swoją pracą, koniecznie napiszcie do mnie i prześlijcie zdjęcia swoich podkładek ze sznurka.

Na koniec zamieszczam jeszcze kilka zdjęć gotowych podkładek w stylu boho. Miłego szydełkowania.

Podkładka ze sznurka w kolorze pudrowy różowy wykonana ręcznie na szydełku

Podkładki ze sznurka wykonane na szydełku - różne kolory

Jak wykonać ostatni rząd podkładki ze sznurka

Podkładka ze sznurka w kolorze jasnym szarym

Ostatni rząd podkładki jak wykonać

Podkładka wykonana z zielonego sznurka

okrągła podkładka na stół ze sznurka jak to zrobić

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close Koszyk
close Koszyk

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się albo Resetuj hasło