Jak wykonać ściągacz francuski na drutach
Jak wykonać ściągacz francuski na drutach?
Otóż sprawa jest bardzo prosta. Ściągacz francuski to absolutne podstawy robienia na drutach. Na pewno wielokrotnie wykonywaliśmy tzw. ściągacz francuski być może nie wiedząc, że nosi on taką nazwę. Ściągacz francuski nazywany jest także ściegiem francuskim lub ściegiem karbowanym-francuskim.
Ścieg francuski wykonuje się na dowolnej liczbie oczek, a składa się z dwóch rzędów (parzystego i nieparzystego) przerobionych oczkami na prawo. Uzyskujemy wówczas ciekawy, a co ważne dwustronny (identyczny z obu stron) wzór, który doskonale nadaje się do wykorzystania w projektach takich jak szale, kominy, koce, czapki, poduszki ozdobne itp.
Jest elastyczny i dość gruby. Gdy się dobrze przyjrzycie, zauważycie, że po obu stronach robótki powstaje spiralka z poziomych "kreseczek". To one właśnie nadają ściegowi puszystość i elastyczność.
Ściągacz francuski możemy wykonać na dowolnej liczbie oczek i właściwe na dowolnej liczbie rzędów.
Poniżej znajdziecie zapis skrótowy po polsku i po angielsku z którym możecie się często spotkać w różnych publikacjach.
Instrukcje w języku polskim
Rzędy parzyste: oczko prawe (o.p.), o.p., o.p., o.p., itd.
Rzędy nieparzyste: o.p., o.p., o.p., o.p., itd.
Instrukcje w języku angielskim
Right side (RS): knit 1 (k1), k1, k1, k1, etc.
Wrong side (WS): k1, k1, k1, k1, etc.
W niektórych publikacjach oczka prawe oznacza się także krzyżykiem (X) bądź kreską poziomą (-),
a oczka lewe pozostawia się w schemacie jako puste, albo oznacza kreską pionową (|).
W profesjonalnie przygotowanych wzorach robótek na pewno znajdziecie dokładną instrukcję i opis jakie oznaczenia zastosowano i co one dokładnie znaczą. Czytajcie więc instrukcje, a wszystko będzie jasne.
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć przedstawiających ścieg francuski. Oczywiście wygląd ściegu będzie zależny od rodzaju, grubości włóczki oraz wielkości drutów. Zachęcam do wypróbowaniu go na różnej włóczce, żeby zobaczyć jaki to daje efekt.